Kada je 1997. godine Turistička zajednica općine Čapljina primljena u Asocijaciju karnevalskih gradova – FECC na 18. Međunarodnoj konveciji u Strumici (Makedonija), tada je zasigurno učinjen važan korak ka prepoznatljivosti naše zemlje po golemim turističkim potencijalima i otvorenosti za prekograničnu suradnju.
Već sljedeće godine čapljinskim ulicama je u organizaciji Turističke zajednice općine Čapljina prošetalo šest do sedam maškaranih grupa, te nitko nije ni slutio kakav će razmjer tijekom godina poprimiti sad već tradicionalni Međunarodni ljetni karneval u Čapljini.
Te godine na prvom karnevalu maškaranu povorku je pratilo oko 500 posjetitelja, a sljedećih godina je to bio pravi maškarani spektakl sa tisuće gledatelja i stotine maski iz zemlje i inozemstva.
Sa svojim zemljopisnim položajem, prirodnim ljepotama i izrazito povoljnom mediteranskom klimom Čapljina spada u gradove s iznimnim potencijalom za kvalitetnu organizaciju turističkih karnevala.
Čapljinski međunarodni ljetni karneval je vrlo značajna manifestacija, koja se nalazi na međunarodnoj turističkoj karti karnevalskih zbivanja i kalendaru međunarodno važnih manifestacija kulture u Bosni i Hercegovini. Već dugi niz godina (od 1997.) uspješno održavamo kontinuitet postojanja ove značajne kulturno-scenske manifestacije, ne samo za Čapljinu i Hercegovinu, nego i cijelu Bosnu i Hercegovinu, a potrebno je naglasiti da uvelike doprinosi jačanju prekogranične suradnje sa susjednim i europskim zemljama.
Čapljina je jedino mjesto, koje već dugi niz godina predstavlja BiH u FECC-u (Europskoj asocijaciji karnevalskih gradova) i kao aktivni član ima obvezu svake godine u drugoj zemlji sudjelovati na Međunarodnoj konvenciji, predstavljajući našu općinu i državu ostalim zemljama članicama udruženja.
Međunarodni ljetni karneval se održava tradicionalo u kolovozu svake godine, ima iznimno veliki broj posjetitelja (u prosjeku oko 6.000), izuzetno je medijski popraćen, svake godine postaje sve popularniji, ostvaruje značajno povećan turistički promet, iz godine u godinu bilježi trend porasta turističkih posjeta, kako u našem gradu, tako i okolnim mjestima, te prezentira BiH kao destinaciju vrijednu divljenja.
Svrha i cilj obilježavanja je prvenstveno očuvanje ove jedinstvene manifestacije, promocija kulture, običaja, narodnog stvaralaštva i turističkih potencijala BiH u zemlji i inozemstvu.
Organiziranjem ovakve kulturne manifestacije se znatno utječe na naglašavanje pozitivnih društvenih vrijednosti, egzistiranje karnevalskih tradicija, promicanje karnevala kao kulturne baštine kod institucija vlasti i promociju turističke ponude, organiziranjem obilazaka turističkih znamenitosti općine Čapljina i okolnih mjesta.