Susret predstavnika članica Mreže „I Care for Europe“ u Čapljini
Turistička organizacija Čapljinka zajedno s Gradom Čapljina od četvrtka 26.9. pa sve do nedjelje 29.9. bila je domaćin za 200 sudionika iz Italije, Srbije, Slovenije i Hrvatske s bogatim programom, seminarima, radionicama, upoznavanjem s kulturnom baštinom Čapljine, Hercegovine i doline rijeke Neretve.
Ovaj susret predstavnika članica Mreže “I Care for Europe” održan je kao Završni događaj u sklopu projekta “Zajedno za BUDUĆNOST malih multikulturalnih zajednica u Europi” kojem su odobrena nepovratna sredstva (grant) od strane Europske komisije u sklopu Programa “Europa za građane”.
Grad Čapljina i Turistička organizacija Čapljinka u ulozi domaćina Završnog susreta članica Mreže “I CARE FOR EUROPE” u sklopu projekta “Zajedno za BUDUĆNOST malih multikulturnih zajednica u Europi” financiran od strane Europske komisije u sklopu Programa “Europa za građane”
Svečano otvorenje 6. susreta predstavnika Mreže malih europskih kulturnih gradova „I Care for Europe“ koja je službeno osnovana 2013. a čije su članice Akvileja, Recanati, Tarcento (Italija), Bač (Srbija), Čapljina, Stolac (BiH), Piran (Slovenija), Rab i Rakovica (Hrvatska) održalo se u restoranu Storia u Tasovčićima-Čapljina, uz prezentaciju svih izaslanstava te prezentaciju programa aktivnosti. Uvodni nastup su imali članice i članovi HKUD-a „Zora“ Struge-Gorica, sa izvedbom završnog kola iz opere “Ero s onoga svijeta”, te po završetku predstavljanja delegata izveli su poskočica “Lindžo”. Ostatak večeri gosti su uživali uz vesele taktove Duo „Konoba“.
U petak 27. 09. u Karaotoku, u Parku prirode Hutovo Blato održana je kreativna radionica za djecu na temu “Naša budućnost u Europi” koju su vodile nastavnica Blagica Kordić-O.Š. Vladimir Pavlović iz Čapljine i učiteljica Maja Matić-O.Š. Lipanjske zore Višići. Djeca su se doista iskazala te napravila iznimne radove na zadanu temu. Nakon radionice djeca su pošla u razgledavanje edukativnom stazom u pratnji djelatnice Parka, a prije ručka su imali vremena i za vožnju bicikom.
Predstavnici svih članica Mreže sudjelovali su seminaru koji su vodili predstavnici Adriatic GreeNet-a (Tehnički koordinator aktivnosti Mreže “I Care for Europe”) na temu „Programi i politike EU za povećanje održivog razvoja temeljenog na kulturnoj baštini“ te „Promicanje aktivnog građanstva i nove mogućnosti zapošljavanja mladih u malim europskim gradovima” a nakon toga su sudjelovali u radionici posvećenoj izradi zajedničkih projektnih ideja za buduće projektne prijave Mreže “I Care for Europe” s ciljem održivog razvoja utemeljenog na kulturnoj baštini malih lokalnih zajednica – članica mreže. Prezentaciju s primjerom dobre prakse imao je gospodin Mario Dalmatin „Canoe Safari Teambuilding“.
U popodnevnim satima otvorena je izložba “Kulturna baština Naše Mreže” koja je na 35 panela prikazala samo nekoliko primjerka materijalne i nematerijalne baštine svake članice Mreže, te crteži djece koja su sudjelovala u kreativnoj radionici na temu “Naša budućnost u Europi”. Dan je završio koncertom pjevačkih skupina i predstavljanjem folklorne tradicije doline rijeke Neretve uz sudjelovanje društava iz Hrvatske i BiH. Nastupili su: HKUD TREBIŽAT-MUŠKA KLAPA, HKUD VIŠIĆI, HKUD STOLAC, HKUD DOMANOVIĆI, HKUD DRETELJ, KUD METKOVIĆ SA VIŠE SEKCIJA.
Treći dan ovog međunarodnog događaja sudionici su u pratnji lokalnih vodiča, djelatnice TO Čapljinke, gospođa Snježane Grgić i Julijane Mikulić Jurković iz Gradske uprave i gospođe Maje Matić-OŠ Lipanjske Zore Višići pošli na razgledavanje dijela UNESCO-ve Svjetske baštine-Starim mostom u Mostaru. Razgledali su Počitelj i Mogorjelo, te u poslijepodnevnim satima aktivno sudjelovali u tradicionalnoj pripremi uštipaka na Trgu kralja Tomislava.
Završnog dana, u nedjelju 29.9. javno su prezentirani projektni rezultati, web stranica projekta te je službeno označen završetak susreta i programa.